• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
 • https://www.facebook.com/groups/2275680172715154/?ref=share
 • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905534993388
 • https://twitter.com/tamkfed
 • https://www.instagram.com/invites/contact/?i=4e9ryh3f40m8&utm_content=6ri4yq0

   • Tüm Anadolu Motosikletli Kuryeler Federasyonu
  • Tüm Anadolu Motosikletli Kuryeler Federasyonu
  • Tüm Anadolu Motosikletli Kuryeler Federasyonu
  • Tüm Anadolu Motosikletli Kuryeler Federasyonu
  • Tüm Anadolu Motosikletli Kuryeler Federasyonu
  • Tüm Anadolu Motosikletli Kuryeler Federasyonu
  • Tüm Anadolu Motosikletli Kuryeler Federasyonu
  • Fetih Yaşar İle Kahvaltı
  • Sayın Yenimahlle Başkanımızın Federasyon Üyelerimiz İçin Vermiş Oldukları Kahvaltı
 • Motosikletli Kurye Mesleki Yeterlilik Belgesi Başvuru Şartları - 17/02/2020
 •  

  Motosikletli Kurye Mesleki Yeterlilik Belgesi

  TÜM ANADOLU MOTOSİKLETLİ KURYELER FEDERASYONUNUN GAYRET VE ÇABALARI İLE MOTOSİKLETLİ KURYE MESLEKİ YETERLİLİK (MYK) BELGESİNİ ANLAŞMIŞ OLDUĞUMUZ  CTR MESLEKİ YETERLİLİK MERKEZİ    M.Y.K TARAFINDAN YETKİLİ BELGELENDİRME KURULUŞU OLARAK ATANDIRILMIŞTIR.

  MOTOSİKLETLİ KURYE MESLEKİ YETERLİLİK (MYK) BELGESİ
  Motosikletli Kurye (Seviye 3) Mesleki Yeterlilik Belgesi kapsamında sınav ve belgelendirme yapmak üzere MYK (Mesleki Yeterlilik Kurumu) tarafından yetkilendirilen CTR, YB-0097 yetki numarası ile ilk olarak 16.10.2017 tarihinde yetkili belgelendirme kuruluşu olarak onaylanmıştır.

  CTR Mesleki Yeterlilik Merkezi, Motosikletli Kurye mesleki yeterlilik belgesi (MYK belgesi) sınav ve belgelendirme faaliyetlerini Ankara merkez ve İstanbul şubesi ile tüm Türkiye'de yürütmektedir.

  KAPSAM
  Motosikletli Kurye (Seviye 3) Ulusal Yeterliliği kapsamında gerçekleştirilecek belgelendirme faaliyetlerini kapsar. Belgelendirme kapsamında A grubu zorunlu yeterlilik birimleri yer almaktadır.

  REFERANS DOKÜMANLAR
  Motosikletli Kurye (Seviye 3) Ulusal Yeterliliği (19UY0390-3), Motosikletli Kurye (Seviye 3) Ulusal Meslek Standardı.

  BELGELENDİRME BAŞVURUSU ÖN ŞARTLARI
  Adayın, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun ilgili maddelerinde belirtilen sürücü belgesine (A1, A2 veya A belgelerinden birine) sahip olması gerekmektedir.

  BELGELENDİRME BAŞVURU YÖNTEMİ
  Başvuru işlemleri hakkında detaylı bilgiler için CTR ve M.Y.K tarafından yetkilendirilen Tüm Anadolu Motosikletli Kuryeler Federasyonu na Şahsen başvuru yapılmaktadir.


  BAŞVURU EVRAKLARI
  1) Başvuru sahibi tarafından imzalanmış Personel Belgelendirme Başvuru Formunun orijinal nüshası,
  2) Nüfus cüzdanı fotokopisi (TC vatandaşı olmayanlar için, geçerli pasaport fotokopisi),
  3) Sınav ücretinin yatırıldığına dair banka dekontu,
  4) Başvuru ön şartları başlığı altında belirtilen sürücü belgesi.

  NOT 1: Birim birleştirme başvurularında, 1., 2. Ve 3. Maddelere ek olarak, başarılı olunan yeterlilik birimi / sınavları gösterir belgeler,
  NOT 2: Yeniden belgelendirme başvurularında gereken ek belgeler için Tüm Anadolu Motosikletli Kuryeler Federasyonun'dan bilgi alınız.

  SINAV BİLGİLERİ (GENEL)
  Sınavlar, yazılı ve performans (uygulama) olmak üzere 2 aşamalı olarak gerçekleştirilir.
  Aday, her iki sınavda da başarılı olması durumunda başarılı kabul edilir.
  Belge almaya hak kazanamayan adaylara, talep etmeleri durumunda, başarılı oldukları birimlerle ilgili bir yazı verilir.

  YAZILI SINAV:
  4 seçenekli çoktan seçmeli test sorularını içerir.
  Yazılı Sınav Soruları, Motosikletli Kurye (Seviye 3) soru bankasında yer alan sınav soruları arasından seçilir.
  Yazılı sınav sonuçlarının değerlendirilmesinde doğru cevapların sayısı göz önünde tutulmaktadır; yanlış cevaplar sonucu etkilemez. 

  PERFORMANS SINAVI:
  Performans sınavları, adayların, kendilerine verilen sınav senaryosu üzerinden yürütülür. Adaylardan, sınav senaryosunda belirtilen işlemleri gerçekleştirmesi beklenir. Performans sınavlarında, kontrol listelerindeki puanlara göre değerlendirme yapılır.

  TEKRAR SINAV HAKKI:
  Adayın herhangi bir sınavdan başarısız olması halinde, 1 kere daha ücretsiz olarak sınavlara katılma hakkı vardır; aday bu hakkını, ilk girdiği sınav tarihini takip eden 1 yıl içerisinde kullanmak zorundadır. Bunun dışında, aday başarısız olduğu sınavlara dilediği kadar tekrar katılabilir; bu uygulama ücrete tabidir. Adayın, ilk girdiği sınav tarihinden itibaren, 1 yıldan daha fazla ara vermesi durumunda, tüm birimlerden yeniden sınava girmesi gerekmektedir.

  BELGE GEÇERLİLİK SÜRESİ
  5 yıl.

  GÖZETİM
  Kişinin yeterliliğinin devam ettiğini izlemek amacıyla, belge geçerlilik süresi içerisinde en az bir kere gözetim yapılır. Gözetim metodu, CTR ve Tüm Anadolu Motosikletli Kuryeler Federasyonu tarafından belge sahiplerine bildirilir.

  BELGE YENİLEME
  Belge Yenileme Başvuru Dönemi Belge geçerlilik süresinin dolmasından beş (5) ay önce başlar ve belge geçerlilik süresi sonuna kadar devam eder. Belge sahibi belge yenileme başvuru dönemi içerisinde belge yenileme ile ilgili başvuru işlemlerini tamamlamakla yükümlüdür. Belge yenileme yöntemi sınavsız veya sınavla olabilir.
  Belge yenileme faaliyeti yürütülebilmesi için, belgeli personelin belgesinin iptal edilmesini gerektirecek bir durumun oluşmaması gerekir.

  A) Sınavsız Belge Yenileme:
  Belge sahibi, belge yenileme ile ilgili işlemlerin yürütülebilmesi için, belge yenileme başvuru dönemi içerisinde, ilgili dönemdeki çalışmalarına ilişkin bilgileri içeren evrakları Tüm Anadolu Motosikletli Kuryeler Federasyonu tarafından CTR'ye ulaştırmalıdır. Sınavsız belge yenileme için, belge düzenlenme tarihini takip eden döneme ait en az 2,5 yıllık çalışma (ilgili belge kapsamında) beyan edilmelidir.

  B) Sınavla Belge Yenileme:
  Fiilen çalıştığını belgeleyemeyen belge sahipleri, belge yenilemek istediklerinde, uygulama sınavına tabi tutulurlar.

  BELGENİN ASKIYA ALINMASI
  CTR tarafından tanımlanmış ve belge sahiplerine bildirilen gerekliliklerin karşılanmaması halinde belgeler askıya alınır.

  BELGENİN İPTALİ
  CTR tarafından tanımlanmış ve belge sahiplerine bildirilen gerekliliklerin karşılanmaması halinde belgeler iptal edilir.

  YETERLİLİKLERİN BİRİM BAZINDA BİRLEŞTİRİLEREK BELGELENDİRİLMESİ
  Aday, aynı sene içerisinde farklı belgelendirme kuruluşlarında katıldığı belgelendirme sınavları sonrasında başarılı olduğu yeterlilik birimlerini birleştirerek Mesleki Yeterlilik Belgesi alma hakkına sahiptir. Adayın başarılı olduğu yeterlilik biriminin geçerlilik süresi 2 yıldır. Farklı belgelendirme kuruluşlarının sınavlarından alınan sonuçların birleştirilmesi sadece yeterlilik birimi bazında gerçekleştirilebilir; sınav bölümleri (T1, P1) bazında birleştirme yapılmayacaktır.

  Duyuru Arşivi

 • Motosikletli Kurye Ulusal Yeterliliği Onaylandı. • T.B.M.M Soru Önergesi

  Üyelik Girişi
  Ziyaret Bilgileri
  Aktif Ziyaretçi1
  Bugün Toplam18
  Toplam Ziyaret18501
  Anket
  Federasyonumuzun Çalışmalarını Nasıl Buluyorsunuz?
  Hava Durumu
  Saat
  İnternet Kanunu